Csengeri Attila
2005. februr 21.
Csengeri Attila mr kamaszkorban is egyfolytban nekelt. Rengeteget hallgatta a hazai s a klfldi sztrokat, s egyre biztosabb volt benne, hogy neki is a zene lesz a hivatsa. A vegyipari iskolban szerzett rettsgije utn egy vig dolgozott, majd katonnak is elvittk, de aztn elsre felvettk a Sznhz- s Filmmvszeti Egyetem operett-musical szakra. Azta tretlen a plyja, az utbbi 15 vben a legfontosabb musical szerepeket eljtszotta, s mig jabb s jabb kihvsokat kap.
Problms volt a kamaszkorod?
Egyltaln nem. n mg abban a korban voltam kamasz, amikor nem voltak olyan jelleg gondok, mint manapsg, pldul a kbtszer, vagy a kiltstalansg, hogy hiba tanul az ember, nem biztos, hogy ksbb meg tud lni. Nekem boldog s tervekkel teli volt a tindzser idszakom.
Milyen terveid voltak? Mr akkor is a zene irnyba indultl el?
Alapveten fontos volt a zene, amita az eszemet tudom. llandan nekeltem, zent hallgattam. ’84-tl kezdden gitroztam is egy Gniusz nev csapatban, akik kisebb-nagyobb megszaktsokkal azta is zenlnek, s most adnak majd ki j lemezt. Velk jrtuk a kollgiumokat, pttborokat, iskolkban lptnk fel, s klnbz nagyobb egyttesek eltt is jtszottunk, szval az idm nagy rszt a zene tlttte ki.
Nem nztek rd emiatt ms szemmel az iskolban?
De, egy picit csodabogrnak tekintettek, mert tnyleg llandan nekeltem: a folyosn, tornara eltt az ltzben. Akkoriban mutattk be az Istvn a kirlyt, s ez volt a kedvencem. Aztn persze az osztlykirndulsokon mindig gitroztam, ez egy kicsit furcsa volt az akkori fiatalok szemvel, de ezen kvl teljesen normlis iskolai letet ltem.
Szerettl is iskolba jrni?
Igen, a tanuls is jl ment. Nagyon szp eredmnnyel rettsgiztem. Egybknt a Pertik Lajos Vegyipari Szakkzpiskolba jrtam, mert mindig vonzott a kmia s a fizika, egszen kiskoromban mg biolgus akartam lenni. Ezen kvl azrt is ebbe a suliba jelentkeztem, mert sokan voltunk a genercimban, vagyis sok gyerek volt, s nehezen lehetett bejutni a „jobb” gimnziumokba, de egyltaln nem bnom, hogy a vegyipariban vgeztem. Olyan emberek jrtak oda, mint Hob, Demjn Rzsi, Solymos Tni, vagy ppen Klein Gyrgy, aki ksbb Korda Gyrgy nven futott be.
A zenlsen kvl mivel tlttted szvesen a szabadiddet?
Tipikus laktelepi gyerek voltam, rengeteget bicikliztem, fociztam, lbteniszeztem a bartaimmal, lakskulccsal a nyakamban. Ezen kvl versenyszeren kzilabdztam is, de ksbb eljtt az az idpont, amikor vlasztani kellett a zene s a sport kztt, mert egytt mr nem tudtam csinlni, hiszen ltalban szombatonknt voltak a koncertek s a meccsek is.
Gondolom, koncertekre is sokat jrtatok…
Igen, a Gniusz tagjaival eljrtunk nzni a „nagyokat”, hogy ebbl is tanuljunk. Aztn idnknt moziba is elmentnk, br akkor mg nagyon kevs mozi volt, s egy Piedone film is nagyon nagy dolognak szmtott.
A zenlst mikor kezdted el tanulni?
Autodidakta mdon sajttottam el a dolgokat, nem volt zenetanrom. Sokat hallgattam az ltalam tisztelt nekeseket: a Deep Purple-t, Led Zeppelint, vagy a magyarok kzl Vikidl Gyult, Varga Mikit, Takcs Tamst, s prbltam ellesni a stlusjegyeket, majd ezekbl kezdtem el kialaktani a sajt, egyni hangvtelemet. Gitrozni is magamtl kezdtem el, a bartom mutatta meg az akkordokat. Egybknt is azt gondolom, hogy fontosabb a tehetsg, mint a vgzettsg, hiba jr valaki rengeteget zenerra, ha nincs hozz rzke. Ez az, ami nem megtanulhat.
Hangkpzst viszont kellett tanulnod…
Persze, a Sznmvszeti Fiskoln kezdtem jrni Bag Gizellhoz, aki rengeteget segtett nekem, s a mai napig az nekmesterem. A musical mfajban fontos, hogy kpzett legyen a hang, ehhez prblom hozztenni azt, ami a fiatal veimben belm vdott. A j technika mellett a stlusrzk is nlklzhetetlen.
rettsgi utn rgtn a Sznmvszetire mentl?
Nem, egy vig dolgoztam vegyszknt az Elektronikus Mrkszlkek Gyrban, mint nyomtatott ramkrgyrt analitikus. Lehet, hogy furn hangzik, de nagyon lveztem ezt a munkt, szerettem a kollgimat is. Az akkori fnkmmel – aki a kzpiskols osztlyfnkm ccse volt – a mai napig jban vagyok. Onnan elvittek katonnak, akkor ez mg kemny msfl v volt. A leszerels utn viszont rgtn felvteliztem az operett-musical szakra, s fel is vettek. Akkor voltam 22 ves.
Teljesltek a kamaszkori lmaid?
Igen, st taln a valsg egy kicsit tl is szrnyalja az akkori elkpzelseimet. Ha vgiggondolom az utbbin veket, hogy milyen fontos szerepeket nekelhettem s jtszhattam el, akkor gy rzem, hogy sokan egy egsz plya alatt bernk ennyivel s rlnnek. Nagyon sok lehetsget kaptam, sosem gondoltam pldul, hogy elnekelhetem a Jzus Krisztus Szupersztr vagy az Istvn a kirly cmszerept, megkapom a Miss Saigon frfi fszerept, s ezzel klfldn is sikereket rek el. Mindezek utn eddigi plym cscsa a Fantom, az „lomszerep”. Remlem, hogy mg nagyon sok minden van elttem, de ha most valami miatt abba kellene hagynom az neklst, gy reznm, hogy mr valamit letettem az asztalra, s ezrt rdemes volt ezt a hivatst vlasztani. |